- Detalji
-
Objavljeno: 17 Kolovoz 2011
Inicijativa „Lokalno je primarno” pokrenuta je od strane Misije OSCE-a u BiH u konzultaciji sa partnerima iz civilnog društva i organa vlasti. Jedna od komponenti inicijative „Lokalno je primarno” nosi naziv „Međuopćinsko učenje i podrška” čiji je osnovni cilj potaknuti općine da identifikuju svoje potrebe i nađu zajednička rješenja. U tom pravcu, početkom 2009. godine, osam općina sa područja SBK (Busovača, Vitez, Novi Travnik, Travnik, Donji Vakuf, Bugojno, Gornji Vakuf - Uskoplje i Jajce) formiraju mrežu za upravljanje ljudskim potencijalima. Svaka od Općina ima službenika koji je predstavlja, a koji je ujedno i kvalifikovan za rad u oblasti upravljanja ljudskim resursima.
Cilj mreže bio je uspostavljanje što efikasnijeg upravljanja ljudskim potencijalima čime bi se osigurali kvalitetni uslovi rada općinskih djelatnika i njihov odgovarajući status sa jasno definisanim pravima i obvezama. Na taj način i usluga prema građanima, kao krajni produkt rada, bi bila transparentnija, brža i efikasnija.
Međuopćinska saradnja, kao i ralizacija ciljeva zadanih Akcionim planovima doprinijela je unapređenju rada u oblasti upravljanja ljudskim potencijalima.
Dosadašnje aktivnosti mreže su polučile slijedeće rezutate:
-Izvršena je analiza upitnika za samoprocjenu standarda u oblasti ljudskih potencijala čiji rezultati su ukazali na temeljne nedostatke svake od članica u ovoj oblasti, te su definirane mjere za uklanjanje eventualnih nepravilnosti i uspostavljanje učinkovitijih mehanizama kojima bi se postigli zadani ciljevi. -Uspješno proveden postupak ocjenjivanja rada državnih službenika i namještenika za 2009. i 2010. godinu.
-Provedena je anketa među uposlenima o stepenu zadovoljstva načinom provedene ocjene rada, a analiza provedene ankete, kao i primjene postupka godišnje ocjene rada koja je jasno ukazala u kom dijelu postupak ocjenjivanja treba biti unaprijeđen.
-Izvršena je procjena uspješnosti rada Komisije za provođenje postupka procjene-analize interne organizacije i sistematizacije radnih mjesta državnih službenika i namještenika. Navedena procjena je ukazala kako je neophodno definisati poslove i radne zadatke navedene Komisije, odnosno utvrditi njegove nadležnosti.
-Donesen je i program stručnog usavršavanja pripravnika u organu državne službe.
-Urađena je Analiza strukture uposlenih u organu državne službe Općine Travnik po osnovu više parametara, a čija prezentacija je održana za sve članice Mreže.
-Izrađen je Pravilnik o stručnom obrazovanju i profesionalnom usavršavanju državnih službenika i namještenika, izradi navedenog Pravilnika prethodilo je provođenje ankete među uposlenima čiji rezultati su nedvosmisleno ukazali da je neophodno donošenje internog akta u ovoj oblasti.
-Provedena je anketa među uposlenima u oblasti ULJP prakse, čija analiza je ukazala na potrebu donošenja Pravilnika o praćenju rada i nagrađivanju uposlenih u Općinama kao jedinicama lokalne samouprave.
Sudeći po stepenu implementiranosti Akcionih planova, angažmanu pojedinih članova mreže i na kraju rezutatima nastalim zajedničkim radom članova, da se zaključiti da je mreža za upravljanje ljudskim potencijalima polučila dosta pozitivnih rezultata za općine/članice mreže, što za rezultat imamo iskazanu želju članica da se nastavi sa radom i nakon formalnog zatvaranja mreže.
Idenfiticirana su nova područja od zajedničkog interesa koja bi trebalo da budu predmetom daljnjeg angažmana članica:
● Primjena Zakona o plaćama u organima vlasti u Federaciji BiH;
● Primjena Zakona o državnoj službi u FBiH, odnosno njegovih odredbi o prijemu državnih službenika u radni odnos;
● Primjena Uredbe o pravilima disciplinskog postupka za disciplinsku odgovornost državnih službenika u organima državne službe u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Vremenom će ovakav oblik međuopćinskog učenja i podrške stvoriti temelje za održivu strategiju općinskog razvoja, koja nije ovisna o međunarodnoj pomoći. Također će potaknuti inovativan pristup u rješavanju problema i omogućiti općinama da zajedno utvrde i odrede pitanja od zajedničkog interesa i u partnerstvu sa višim nivoima vlasti. Promoviranje međuopćinskog učenja i podrške ne podrazumijeva samo razmjenu dobrih iskustava u praksi. To nije jednokratna aktivnost, nego proces sa jasno definisanom svrhom, i kao takav, zahtijeva plansku saradnju između dvije ili više općina.